Archanioł Gabriel

Co o nim wiemy?

Archanioł Gabriel jest jednym z trzech, a wg apokryfów – siedmiu, najważniejszych Aniołów.

Imię to tłumaczy się jako „Siłę Boga” lub „Moc Boga”. Archanioła tego nazywa się również „wielkim budzącym” oraz 'archaniołem poznania”.

Gabriel zawsze towarzyszył narodzinom, początkom i przemianom. W Biblii obwieszcza nowe epoki, zapowiada nowego ducha czasu, zwiastuje Danielowi nadejście Mesjasza, obwieszcza narodziny Jana Chrzciciela i to on obwieszcza Maryi, że zostanie matką Jezusa.

Gabriel wśród muzułmanów

Co ciekawe, muzułmanie też dobrze znają Archanioła Gabriela – to on podyktował Mahometowi Koran (Dżibril, Jibril, Djibril). Wiemy też, że Bóg stworzył Dżibrila 500 lat po Mika’ilu (Archanioł Michał) i wyposażył go w 1600 skrzydeł oraz szafranowe włosy, a pomiędzy oczami w słońce. Muzułmanie piszą o nim, że każdego dnia 360 razy wstępuje w ocean, a kiedy wychodzi z wody, milion kropli spada z jego skrzydeł i staje się aniołami wyśpiewującymi chwałę Allacha. Kiedy ukazał się prorokowi, aby podyktować mu Koran, był zdobny w naszyjnik z rubinów. Jego skrzydła rozpościerały się ze wschodu na zachód i miały zielony kolor.

Archanioł Gabriel jest Geniuszem i zwierzchnikiem 9 hierarchii Boga. Podlega mu królestwo przyporządkowane Księżycowi oraz anioły wspierające i służące harmonii i pięknu. Są to anioły inspiracji, anioły nowych ideałów, anioły harmonii, anioły piękna, anioły różnorodności, anioły równowagi i wiele innych.

W KK przedstawiany jest z laską posłańca i lilią, która symbolizuje czystość i niewinność, a także z gałązką oliwną lub palmową. Patronuje listonoszom, a od 1951r. został patronem radia i telewizji. Jego święto obchodzone jest 24 marca.

Przedstawienia Archanioła Gabriela w sztuce światowej

Jedno z najstarszych przedstawień Archanioła Gabriela pochodzi z VI wieku n.e. Znajduje się ono w prezbiterium bazyliki Św. Apolinarego w Rawennie. Gabriel ukazany jest jako wysokiej rangi dostojnik dworski w wojskowym stroju, trzyma emblemat z trzykrotnie powtórzonym napisem AGHIOS (święty).

„Święty, Święty, Święty Pan Bóg zastępów” – tak oddają Bogu cześć serafiny.

Przedstawienia Archanioła Gabriela w sztuce mojej

W mojej Pracowni powstało kilka przedstawień Archanioła Gabriela. Moim ulubionym jest to zbliżenie, nieco więcej znajdziesz w tym wpisie, zapraszam.

Archanioł